Dom V Strani Obsah

Posted on

Krásou mladšej katice je okúzlený miestny boháč statkár niko dubčić ktorý je však povestný svojou prelietavosťou. Katicu si všimne niko a pozve ju dnu dokonca s ňou tancuje čo sa ostatným nepáči.

Pin On Kontaktne Lece In Tekocine

študoval na gymnáziách v revúcej a v martine neskôr na učiteľskom ústave v kláštore pod znievom.

Dom v strani obsah. Dom v stráni obsah diela dej. Dej sa odohráva v dalmácii na ostrove brač. V dedine je hostina na ktorú prichádzajú i jeho dcéry matija a katica.

Pochádza z roľníckej rodiny. Aj paško sa jej sprotivil. Po katicu príde otec mate a.

Román je kronikou jedného roku života na tomto ostrove. About press copyright contact us creators advertise developers terms privacy policy safety how youtube works test new features press copyright contact us creators. Zemania majú zábavu u šory dory a dievčatá tam nakuknú.

Dom v stráni napísal martin kukučín po odchode zo slovenska na chorvátsky ostrov brač. Ani mate berac s týmto vzťah. Tejto príležitosti sa zúčastnia i dve dcéry težaka mateho berca prichodiace zo služby v meste.

Mateho dcéry katica a matija prichádzajú z mesta domov. Zverí sa so svojou láskou matke múdrej a rozvážnej šore anzule ktorá sa. Pôsobil ako učiteľ v jasenovej.

V roku 1925 sa ešte raz vracia nakrátko do južnej ameriky aby vysporiadal svoje majetkové záležitosti a na jar v roku 1926 sa definitívne vracia i so. V rokoch 1922 1924 žil opäť na slovensku v rokoch 1924 1925 zas väčšinou v chorvátsku. Realistický román autor jednotlivé postavy a ich konanie opisuje objektívne s ich dobrými ale aj zlými vlastnosťami pričom ale nezachádza do extrémov.

Dvojzväzkový román dom v stráni je vrcholným dielom martina kukučína. Dom v stráni martin kukučín vlastným menom matej bencúr sa narodil v roku 1860 v jasenovej a zomrel v roku 1928 v lipiku. Dej sa začína veľkolepou oslavou dalmatínskeho sviatku zvaného fiera.

Inšpirovali ho príbehy ktoré ako lekár počúval a zažíval na vlastnej koži. Odišiel študovať medicínu do prahy a po jej ukončení odišiel do juhoslávie na ostrov. Prostredníctvom ľúbostného príbehu mladého statkára nika a sedliackej dcéry katice si môžeme urobiť obraz o sociálnych rozporoch vtedajšej spoločnosti.

Na plese sa katica zapáči synovi statkárky šory anzuly dubčicovej niko dubčic. šora anzula má však vyhliadnutú inú nevestu doricu zorkovičovú ktorá je v ústave pre výchovu mladých dievčat. Láska zámožného nika dubčića k sedliačke katici beracovej pričom ich vzťah sa nemôže zakončiť svadbou pretože sa principiálne prieči rodinným tradíciám a všeobecným.

V roku 1908 odchádzajú do južnej ameriky kde sa usadia v punta arenas v čile mieste kde sa usadilo mnoho chorvátskych vysťahovalcov. Pod grabovikom v stráni žije rodina težaka mateho beraca. U pašku bobicu je sedliacka zábava ale katica na sedliakov pozerá so zhnusením.

V centre príbehu stoja dve rodiny rodina starého težaka chorvátsky roľník alebo vinhradník mateho beraca a rodina statkárky šory oslovenie pani v dalmátskom prostredí anzuly dubčíćovej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *